Praca w Polsce dla Ukraińców

Zajrzyj na stronę agencji pracy Dreman.

Przyjazd do obcego kraju nie zawsze bywa sielanką, jednak w celu zapewnienia sobie odpowiednich warunków życia należy zacząć pobyt od szukania pracy. Od momentu znalezienia jej wszystkie zatrudnione w Polsce osoby, niezależnie od narodowości, otrzymują przysługujące im (poza wynagrodzeniem) świadczenia. Oznacza to, że mogą normalnie funkcjonować i nie martwić się, jak zapewnić byt sobie i rodzinie.

Umowa o pracę

Pracownicy z Ukrainy (podobnie jak Polacy) mogą być legalnie zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Jest to korzystna sytuacja dla jednej i drugiej strony. Ukraińcy stają się pełnoprawnymi pracownikami, a pracodawcy bardzo często zyskują potrzebnych im specjalistów.

Dzięki umowie o pracę pracownicy z Ukrainy mogą ubiegać się o urlopy (wychowawczy, wypoczynkowy, szkoleniowy). Liczba dni urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wynosi dwadzieścia, jeżeli zatrudniona osoba nie przepracowała jeszcze dziesięciu lat. Gdy pracownicy z Ukrainy mają ponad dziesięcioletni staż pracy w Polsce, przysługuje im dwadzieścia sześć dni urlopu wypoczynkowego.

Kto może znaleźć pracę w Polsce?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. W zasadzie każdy, pod warunkiem, że jest osobą pełnoletnią. Pracownicy z Ukrainy mają większe szanse na znalezienie pracy w Polsce, jeżeli są specjalistami lub wykwalifikowanymi robotnikami. Zarówno lekarze, prawnicy, nauczyciele, jak i fachowcy w danej branży przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania na pewno znajdą pracę w Polsce.

Szukasz pracowników z Ukrainy? Zajrzyj tutaj: https://dreman.pl/pracownicy-ukrainy/.

Może Ci się również spodoba