Po co woda do espresso?

Wiele osób uważa, że jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie jakości i profesjonalizmu odwiedzanej kawiarni, jest zamówienie w niej espresso. Liczy się tu jednak nie tylko smak kawy, która oczywiście powinna być mocna i esencjonalna, lecz przede wszystkim to, czy podana zostanie do niej woda. Zatem po co woda do espresso?

Czym jest espresso?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powinno się podawać przy espresso wodę, trzeba najpierw wiedzieć dokładnie, czym jest ten rodzaj kawy. Espresso to uzyskany w wyniku zaparzenia zmielonych ziaren kawy napar, który stanowi esencje ich smaku. Jest bardzo intensywny i aromatyczny, a także bardzo bogaty w kofeinę. Powoduje to, że pije się jego małe porcje w niewielkich filiżankach.

Dlaczego podaje się wodę?

Żeby jednak móc w pełni docenić i odkryć wszystkie smaki espresso, koniecznie trzeba podawać do niego wodę. Dzięki niej można się w espresso rozsmakować i cieszyć jego prawdziwym smakiem. Powoduje to, że każde espresso powinno być podawane ze szklanką niegazowanej wody, która będzie posiadała temperaturę pokojową. Istotne jest to, aby była to woda możliwie neutralna w smaku. We Włoszech podaje się wodę prosto z kranu, w Polsce natomiast często jest to woda mineralna z butelki.

Woda przed czy po?

Bardzo ważnym pytaniem jest natomiast to, kiedy pić wodę podczas picia espresso? Celem picia wody jest oczyszczanie kubków smakowych, co powoduje, że każdy kolejny łyk espresso jest tak samo intensywny i bogaty w smak. Powoduje to, że wodę powinno się pić przed kawą. Każdy łyk espresso powinien być poprzedzony niewielkim łykiem wody. Dzięki temu uzyskuje się stan zupełnego niezakłócenia smaku espresso.
Oczywiście istnieją jeszcze inne powody, dla których warto pic wodę przed espresso. Włosi np. uważają, że picie tak mocnej kawy na pusty żołądek jest szkodliwe, dlatego warto łączyć ją właśnie z wodą. Dodatkowo po wypiciu espresso dosyć mocno wzrasta pragnienie, na co również pomaga stojąca obok filiżanki woda, pozwalając je zaspokoić.

Może Ci się również spodoba