Jak znaleźć idealną działkę budowlaną?

Około 13 000 osób z powodzeniem buduje dom co roku, więc działek nie brakuje. Jednak w przeciwieństwie do normalnego rynku mieszkaniowego poszczególne działki budowlane nie są tak proste do znalezienia –  trzeba się natrudzić, aby znaleźć coś ciekawego.

W niektórych przypadkach może minąć wiele lat, zanim znajdziemy idealną  działkę, więc bądź przygotowany do zmiany priorytetów, jeśli poszukiwania nie idą po Twojej myśli. Elastyczność, w połączeniu z umiejętnością skupienia czasu i energii na „polowaniu”, daje największe szanse na sukces.

Gdzie zacząć szukać działki budowlanej?

Istnieje wiele sposobów znalezienia idealnej działki budowlanej. Wybraliśmy niektóre z nich w dwuczęściowym artykule.

Tam gdzie chcesz być

Przeszukiwanie w zbyt szerokim obszarze nie jest dobre. Jeśli nie skoncentrujesz wyszukiwania na określonej i zarządzalnej lokalizacji geograficznej, nie zdziw się, jeśli sama skala zadania Cię przytłoczy. Lepiej wybierać obszar (np. Aleja Parkowa), w którym chcesz być, a następnie szybko je zdobyć.

Kluczowe sposoby poszukiwania działki

Internet to najlepsze z najlepszych źródeł działek. Różne strony zawierają tysiące wpisów i ogłoszeń. Ogólne portale poświęcone poszukiwaniu nieruchomości, takie jak Rightmove, umożliwiają również doprecyzowanie wyszukiwania.

Agencje nieruchomości i gruntów

Rejestrowanie zainteresowania agencjami nieruchomości (szczególnie niezależnymi) w obszarze, w jakim jesteś zainteresowany pozostaje skutecznym podejściem. Skontaktuj się z lokalnymi geodetami i architektami, ponieważ wiedzą o nowych działkach.

Aukcje

Działki przeznaczone dla domów jednorodzinnych są regularnie sprzedawane na aukcjach (często w przypadku rozbiórki i przebudowy).

Osobiste podejście

Zainteresowania obszarem daje szansę na wykrycie potencjalnych działek, a także lepsze zrozumienie tego, co jest dostępne. Zabierz mieszkańców na spacer i daj im znać, że chcesz dołączyć do społeczności – najlepsze inwestycje są często chwycone, zanim trafią na otwarty rynek, więc słowo prawdziwego człowieka jest potężnym sojusznikiem.

Puknij do drzwi właścicieli i zapytaj – lub napisz im list, przedstawiając się jako potencjalny nabywca. Możesz po prostu znaleźć kogoś, kto nie zdawał sobie sprawy, że siedzi na potencjalnym źródle przychodów.

Uważaj też na planowanie przestrzenne  w regionie docelowym. Władze lokalne publikują ich rejestry na swoich stronach internetowych. Mogłoby się zdarzyć, że w tym rejonie nie warto się budować, ale raczej sprzedać nieruchomość.

Napisz do wnioskodawców i zapytaj, czy są zainteresowani sprzedażą. Jeśli masz szczęście, możesz łatwo znaleźć dobrego sprzedawcę.

Ile powinienem mieć pieniędzy na działkę?

W przeszłości końcowa wartość domu samodzielnego budowania może zostać podzielona na trzy części – jedna trzecia kosztów działki, jedna trzecia kosztów budowy i trzecia – zysk. Ale w obszarach, gdzie działki są rzadkie i ceny wyższe, grunty mogą stanowić więcej niż 50% całkowitej wartości ukończonego domu.

Chociaż szukasz idealnej parceli, aby stworzyć idealny  dom, musisz być realistą na temat tego, co można uzyskać w ramach budżetu. Idealny scenariusz, jeśli taka rzecz istnieje, będzie trudny do oszacowania. Tak więc, dla zdecydowanej większości osób należy iść bna kompromis.

Sztuką jest, aby zobaczyć, co tam jest i zobaczyć potencjał w działce. Na pierwszy rzut oka może wyglądać splątany bałagan krzewów i śmieci, ale może stać się bardzo ładną piękną, niezwykłą działką, jeśli chwilę nad nią popracujesz.

 

Może Ci się również spodoba