Jak urządzić salon, aby był dumą i dobrze się w nim mieszkało?

Chcąc stworzyć niepowtarzalną wizytówkę własnego domu, musisz wiedzieć jak urządzić salon. W tej przestrzeni toczy się całe, domowe życie. Przyjmowani są goście, startują wieczorne seanse lub witany jest dzień z filiżanką kawy. Salon to strefa relaksu, ale też życia społecznego. Jak urządzić salon, aby odpowiadał potrzebom rodziny i zapraszał przybyłych do wspólnego spędzania czasu?

Jak urządzić salon – przytulność czy ekstrawagancja?

Szeroko rozumiane pojęcie aranżacji wnętrz wyodrębniło style, które pomagają sprecyzowaniu potrzeb gospodarzy. W utartych schematach można szukać inspiracji lub dowolnie je modyfikować, dodając własnego charakteru. Jakie style są najbardziej popularne?

  1. Styl skandynawski – biel, szarość, odcienie beżu i koniecznie drewno, które ociepla wizerunek. Nordycki nurt dekoracji wnętrz jest lubiany i się nie nudzi. Dlaczego? Ponieważ jest niezobowiązujący, elegancki, ale jednocześnie bardzo domowy.
  2. Styl industrialny – obraz przestrzeni wyjęty z hal produkcyjnych lub przemysłowych zagościł w domowych salonach. Czym zyskał sobie sympatię? Nietuzinkowymi połączeniami i awangardowymi rozwiązaniami. Schemat opiera się na surowych kolorach i wykończeniach, ale wizerunek może zostać ocieplony drewnem, cegłą, kontrastem zielonej roślinności lub innymi, domowymi atrybutami, które przełamią kanon chłodu.
  3. Styl nowoczesny – minimalizm o wysokiej jakości. Modernistyczne salony skupiają w sobie tylko to, co potrzebne, ale przypominają o tym, aby przedmioty odznaczały się solidnym wykonaniem i wysoką jakością wykończenia. Salon w stylu nowoczesnym lubi meble na wysoki połysk oraz przedmioty o awangardowych kształtach i kolorach, chociaż najbardziej lubiane są czerń i biel.

Jak urządzić salon, aby w nim mieszkać? Co jest w nim potrzebne?

Lista niezbędnych przedmiotów, które muszą znaleźć się w każdym, rodzinnym salonie:

  1. rogówka – na niej wygodnie odpocznie każdy domownik, wykonując ulubione czynności, ale mebel przyjmie też zaproszonych gości i zaprosi do wspólnego spędzania czasu;
  2. stolik okolicznościowy – w każdym salonie musi znaleźć się miejsce na postawienie ulubionej kawy, rozłożenie gry planszowej lub chwilowe odstawienie lektury;
  3. oświetlenie – wisząca u sufitu lampa nie zamyka salonowej listy. W tej przestrzeni przyda się wiele punktów świetlnych, które będą dekoracją, ale i funkcjonalnym narzędziem do codziennych czynności.

Może Ci się również spodoba