Samochody przyszłości. Elektryczne?

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą TS-Olsok.

Kiedy myślimy o samochodach najbliższej przyszłości, najczęściej przychodzą nam na myśl właśnie samochody elektryczne. Nic dziwnego – z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, zasoby ropy się kończą, by zniknąć całkowicie w okolicach 2030 roku. Do tego czasu musimy zastąpić tradycyjne paliwo czymś innych. Nawięksi potentaci rynku motoryzacyjnego inwestują w najoczywistszą możliwość – samochody napędzane elekrycznie.

Zwiększona świadomość ekologiczna

Coraz więcej narodów przykłada wagę do ekologii. Przejawia się to we wszystkich obszarach życia codziennego. Jemy ekologiczne warzywa, ograniczamy spożycie mięsa, kupujemy jajka od kur z wolnego wybiegu i zmniejszamy spożycie cukru. Budujemy ekologiczne domy, które przetwarzają wiatr na energię elektryczną, a deszczówkę wykorzystują, by podlewać kwiaty. Trendy w aranżacji wnętrz zalecają stosowanie drewna i jak największej ilości zieleni. Nic dziwnego że ekologia zaczęła interesować się także samochodami, których wpływ na środowisko jest… wszyscy wiemy jaki jest.

Jak wybieramy samochód?

W naszym kraju najważniejszym czynnikiem, decydującym o zakupie samochodu jest jego cena, a nie rozwiązania ekologiczne. Trudno się dziwić. Średniej pensji w Polsce nadal daleko do europejskiej, a zakup samochodu to poważny wydatek. Nieprzypadkowo najbardziej ekologiczne kraje Europy to Dania, Szwecja i Finlandia, gdzie zarobki są najwyższe.

Co przyniesie przyszłość?

W najbliższych latach z pewnością doczekamy się technologii, które pozwolą na przebycie większych odległości na jednym cyklu ładowania. Powstaną także stacje postojowe, które pozwolą wygodnie ładować nasze pojazdy. Uznaje się, że żeby produkcja samochodów elektrycznych miała sens, trzeba stworzyć silnik, pozwalający na przejechanie 500-700 kilometrów. Obecnie technologia nie jest w stanie zbliżyć się do tej granicy. A zatem to nadal pieśń przyszłości.

Niewątpliwie samochody elektryczne na stałe pojawią się w naszej rzeczywistości. Na razie żaden producent nie zdecydował się na masową produkcję. Taki stan rzeczy nie potrwa jednak długo. Pozostaje czekać i obserwować.

Potrzebna Ci wypożyczalnia samochodów Opole?

 

Może Ci się również spodoba